MemurYeri.Net

Süresiz Sözleşmelilere Kadro

Süresiz Sözleşmelilere Kadro

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU ve 5393/49 SAYILI BELEDİYE KANUNU KAPSAMINDA (SÜRESİZ SÖZLEŞMELİLER) ÇALIŞAN PERSONELLERE ADALET

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 657/4B sözleşmeli personele 4+2 sistemi ile 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçiş hakkı tanınmıştı.

Aradan geçen süreç sonunda, 20 Haziran 2019’da yapılan Komisyonda alınan kararlar ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 4+2 sistemine tabi 657/4B sözleşmeli personelin kadroya geçiş süreleri kısaltılarak 3+1 sistemine geçişleri için çalışma başlatılmıştır. Yapılan girişimler sonunda 4+2 sistemine göre çalışan Sağlık Bakanlığı’ndaki sözleşmeliler de yasaya dahil edilmiştir.

20 Haziran 2019’da Komisyon tarafından alınan kararların yasalaşması için olan çalışma; ciddi adaletsizlikler ve eksiklikler taşımaktadır. Çıkarılmak üzere olan yasa;  süresiz 5393/49 kanununa tabi belediye sözleşmeli personeli ve 4+2 sistemine dahil olmayan süresiz 657/4B Sağlık,Tarım ve Orman,Diyanet, bakanlıklarında çalışan tüm süresiz sözleşmelileri kapsamamaktadır. 2013 yılından bu yana 6 yıldır görev yapmalarına rağmen kapsama dahil edilmemişlerdir. Ne zaman kadroya geçeceği belirsizliğini korumaktadır. Süre olarak; 3+1 sisteminden çok daha fazla sözleşmeli olarak hizmet vermişlerdir. Üstelik 6 yıldır iş güvencesi ve tayin gibi önemli özlük haklarından yararlanamamaktadırlar. Yapılan bu eşitsizlik sözleşmeli çalışanları derinden üzmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu ve sözleşmeli personeller arasında derin ayrımlar bulunmaktadır. Süresiz 4B,5393/49 kanununa tabi belediye sözleşmeli personelleri,3289 kanununa tabi Gençlik ve Spor Bakanlığı personelleri, 4924 Sağlık Bakanlığı personelleri kamuda farklı kanunlarla ayrıştırılmıştır. Bu yetmezmiş gibi 20 Haziran 2019’da yapılan komisyonda alınan sözleşmeli personeller ile alakalı alınan kararlar, sözleşmeli personeller arasında da ayrıştırmaya sebep olmuştur. Alınan bu kararlar, Anayasa’da bulunan eşitlik ilkesine aykırıdır.

Aynı okulu bitirmiş, aynı sınavla ataması yapılmış ve aynı işi yapan personeller arası sözleşmeli-kadrolu ayrımı olması iş yerlerinde adaletsiz bir durum oluşturuyor. Bu da çalışanların performanslarını ve iş huzurlarını olumsuz etkiliyor. Sözleşmeli personeller aynı işi yaptıkları kadrolulardan farklı özlük haklarına sahipler.

Örneğin sözleşmeli personeller aynı işi yaptıkları kadrolu personellere göre; izinlerini sonraki yıla aktaramıyor, görevde yükselemiyor, giysi yardımı arazi tazminat vb. haklardan yararlanamıyor, vergi dilimlerine daha çabuk giriyor ve en önemlisi tayin olamıyorlar. Evli olmasına rağmen yıllardır eşinin bulunduğu yere tayin olamayan ve eşinden, çocuğundan ayrı yaşayan sözleşmeli personellerin sayısı oldukça fazla.

Kamuda 657 Devlet Memurları Kanunu ve 5393/49 sayılı Belediye Kanunu kapsamında çalıştırılmakta olan sözleşmeli personeller vardır. Farklı statüde çalışan sözleşmeli personellerin sorunları ve mağduriyetleri derinleşmişken, Belediye Kanunu 5393/49. Madde kapsamında çalışan sözleşmeli personeller için mağduriyet daha da bir vahim durumdadır.

Belediye Kanunu 5393/49. Madde kapsamında çalışan sözleşmeli personeller için sözleşmelerinin yenilenmemesi gibi büyük bir sorun bulunmaktadır. Yerel seçimlerden sonra belediye yönetiminin değişmesi ile bu kanun kapsamında çalışan personeller için iş garantisi maalesef bulunmamaktadır. 6 yıl önce 2013 yılı ortasında tüm 657/4B ve 5393/49’lu belediye personelleri kadroya geçirildi, sonraki alımların geneli sözleşmeli olarak yapıldı ve çakılı denilen bir istihdam meydana geldi. 2013’ten sonra sözleşmeli memur olarak 6 yıldır ÇAKILI görev yapan, sayısı 250.000’e ulaşan mağdur sözleşmeli memur kesim ne yapacağını bilememektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up