MemurYeri.Net

Sözleşmelilik Bitmeli Acil Kadro Gelmeli

Yalçın, Nevşehir’de Sosyal Denge Sözleşmesi Törenine Katıldı

Sözleşmelilik Bitmeli Acil Kadro Gelmeli

Nevşehir’de konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Kamu görevlileri için sözleşmeli istihdama hayır” diyerek, kamuda sözleşmeliliğin huzur getirmediğini ve getirmeyeceğini ifade etti. Bu durumun, geçmişte yaşanan tartışmaların misliyle tekrar yaşanmasına sebep olduğunu kaydeden Yalçın, sözleşmeli istihdamın “Sürgüne, işten atılmaya, ailelerin parçalanmasına” yol açtığını vurguladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, Nevşehir Belediyesi ile Bem-Bir-Sen arasında akdedilen Sosyal Denge Sözleşmesi’nin (SDS) törenine katıldı.

Törende konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, sözleşmeyle çalışanların huzurunu temin etmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Sözleşmeli İstihdam Biçimi Ortadan Kaldırılmalı

Ülke genelindeki bazı CHP’li belediyelerin memur statüsündeki personeli geçerli gerekçe göstermeksizin işsiz bıraktığını belirten Yalçın, şunları kaydetti:

“31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra belediyelerde sözleşmeli çalışan memur statüsünde bulunan arkadaşlarımıza yönelik ‘Görülen lüzum üzerine sözleşmenize son verilmiştir, iş akdiniz feshedilmiştir.’ gibi evraklar tutuşturularak insanlar güvencesiz bir şekilde sokağa bırakılıyor ve işlerinden, ekmeklerinden ediliyor. Bu son derece çirkin bir durum. Bunu mümkün kılan mevzuatı, istihdam biçimini ortadan kaldırmak gerekiyor. Özellikle 31 Mart sonrası CHP’li belediyelerde sınır ötesi sürgün diye adlandırabileceğimiz bin 500 kilometre ileriye, belediyeler kendi arasında anlaşarak bir sürgün gerçekleştiriyor ve kamu görevlilerini bu anlamda huzursuz ediyorlar. Daha doğrusu yıldırma, bezdirme ve işi bırakmasını temin etmeye yönelik bir baskı uygulanıyor. Bu konudaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin de bir an önce lağvedilmesi gerekiyor. Çünkü sürgünler kamuda şu an can yakıyor. CHP’li belediyeler bunu hoyratça kullanarak personeli sindirmeye, yıldırmaya ve hayatından bezdirmeye çalışıyor.”

Sözleşmeli statüde çalışanlara kadro verilmesi gerektiğini savunduklarını ifade eden Yalçın, istihdamda güçlük çekilen yerlerde personel tutmaya yönelik bu uygulamanın memnuniyet verici olmadığını söyledi.

Yalçın, “Kamu görevlileri için sözleşmeli istihdama hayır” diyerek, kamuda sözleşmeliliğin huzur getirmediğini ve getirmeyeceğini ifade etti. Bu durumun, geçmişte yaşanan tartışmaların misliyle tekrar yaşanmasına sebep olduğunu kaydeden Yalçın, sözleşmeli istihdamın “Sürgüne, işten atılmaya, ailelerin parçalanmasına” yol açtığını vurguladı.

Kamuda sözleşmeli istihdam çeşidinin 40’ı geçtiğini de aktaran Yalçın, uyarılarına devam ederek şunları söyledi: “İyi hesap yapılmalı ve kılı kırk yarmalı. Gerekçe üretmek için kırk dereden su getirilmemeli. 320 bin sözleşmeli kamu görevlisi var. Kamuda; kadrolu ile sözleşmeli çalışanlar arasında özlük ve sosyal haklar manasında ise 26 çeşit fark var.”

Uslu: Hükümetimiz Bir An Önce Gereğini Yapmalı

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu ise sözleşmeli personele kısa vadede kadro verilmemesi halinde yerel seçimlerin ardından başlayan işten çıkarılma sorununun büyüyeceğini dile getirdi.

Uslu, 31 Aralık’ın yaklaştığını, sözleşmeli personelin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğine dair fesihler ulaştığını ve şu anda 7-8 bin kişinin 6 yıldır çalıştıkları, ailelerini geçindirdikleri işlerinden çıkarılacağını belirterek, şöyle konuştu: “Devletimiz, hükümetimiz bir an önce bunun gereğini yapmalıdır. Burada çok büyük krizler, travmalar meydana gelecek. Bunu bildiğimiz için biz acilen, 31 Mart 2019 milat olmak üzere sözleşmeli personele kadro verilmesini istiyoruz. Kadroya geçtikten sonra da sözleşmeli istihdamın bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Bu devam ettiği takdirde bundan birkaç yıl sonra yine aynı sorun olacak. Herkesin KPSS’ye girerek bütün vatandaşlarımız gibi kadroya geçmesi gerek. Bunun dışında başka yollarla istihdam modeli devlette olmaması lazım.”

Memur-Sen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up