MemurYeri.Net

Sözleşmeliler Kadro Sözünün Tutulmasını Bekliyor

Kamu ve yerel yönetimlerdeki sözleşmeli memurlar seçim vaadi olarak verilen sözlerin tutulmasını ve en kısa zamanda kadro verilmesini bekliyor.

Abdullah Yıldırım

Abdullah Yıldırım

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri öncesinde sözleşmeli memura kadro sözü veren ve bunu seçim manifestosunda da yayınlayan MHP, seçimlerin üzerinden 1 seneye yakın zaman geçmesine rağmen henüz herhangi bir adım atmış değil.

MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli yerel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada; “Ülke gündeminden seçim konusu tamamen kalkmıştır. Vakit; sosyal ve ekonomik meselelere eğilme vaktidir” demiştir. İşte bu sözlere istinaden sözleşmeliler artık kendileri için de bir adım atılmasını beklemektedirler. Çünkü; 31 Mart yerel seçimleri öncesinde sözleşmeli memurlar sosyal medyada hummalı bir hak arayışına girmişler, bu sözleri ve verilen kanun tekliflerini hatırlatmışlar ancak seslerini nedense hiçbir yetkiliye duyuramamışlardır.

MHP Genel Başkan Yardımcısı bu konu ile ilgili TBMM’ye 4 adet kanun teklifi sunduklarını ifade etmiş ve
Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde yer alan ve kamuda kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B’li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi amacıyla hazırlanan bu kanun tekliflerinin bir an önce yasalaşmasını diliyorum.” açıklamasında bulunmuştur.
Ve yine Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; tüm sözleşmeli çalışanların memur kadrosuna atanmalarına dair TBMM’ye kanun teklifi sunmuş ve meclisin 1 Nisan’da açılmasıyla bu konunun takipçisi olacaklarını ve ısrar edeceklerini açıklamıştır.

Halil Öztürk açıklaması şöyle; “Kanun teklifimizin yasalaşmasıyla kamu kurum ve kuruluşlarında görev, yetki ve sorumluluklar taşıyan farklı kadrolarda istihdam edilen personelin statüsü, mali ve sosyal hakları ile diğer hakları konusunda farklılıklar ortadan kalkacaktır. Diğer yandan yine kanun teklifimiz ile; memur kadrolarına atanacak olan personelin kurum içi yer değişikliği ile izin hakları gibi bazı hakları genişletilmekte, bunlara görevde yükselme, kurumlar arası nakil ve yönetici kadrolarına atanma gibi konularda yeni imkanlar tanınmaktadır.

Sözleşmeliler şimdi yaşanacak gelişmeleri merakla beklemekte ve verilen sözler ile kanun tekliflerinin meclise gelerek yasalaşmasını beklemekteler. Haklı taleplerini de sosyal medyada dile getirmeye devam edecek olan sözleşmeliler, haklarını alana kadar bu mücadeleyi bırakmayacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up