MemurYeri.Net

Sözleşmeli Memurların Kadro Talebi

Abdullah Yıldırım

Abdullah Yıldırım

Evet sözleşmeli memurların hali gerçekten içler acısı.. Çünkü kadrolu memurlarla aynı işi yapmalarına rağmen, kadrolu memurların sahip oldukları birçok özlük hakkından yoksunlar. Neler mi mesela? Maaşları, emeklilik hakları, iş güvenceleri, atama, tayin ve terfi hakları, sosyal hakları gibi.. Kimisinin aile birliği yok; hafta sonlarında, tatillerde binlerce kilometre yol giderek ailesi ile birlikte olmaya çalışarak evliliğini yürütmeye çalışıyor, eş anne baba çocuk hasreti gideriyor, kimisi ise iş yerinde mobbinge uğrayarak çalışma hayatında psikolojik baskılara maruz kalıyor. O kadar fazla mevzuata tabi sözleşmeli memur var ki bunlardan bazıları; 4/B, 5393/49, 3289, 4924, 3+1, 4+2 vs.. liste uzayarak gidiyor. Hepsinin de farklı sıkıntıları var. Bazısı belli bir süre sonra kadroya geçiyor, bazısı ise süresiz sözleşmeli olarak kalıyor. 5393/49 belediye sözleşmelilerin farklı ve daha büyük bir sorunu var ki o da iş güvencesi. Malum seçim sonrası başkanları değişen belediyelerde bu sözleşmelilerin yıl sonunda sözleşmelerinin yenilenmemesi söz konusu.

Ülkemizde sayıları 250 bin civarında olan bu sözleşmeliler bunca hak yoksunluğu ve sıkıntıların yanında bir de dertlerini sıkıntılarını duyuramamaktan muzdaripler. Seçimlerden önce bir umut ellerinden geldiğince ve devlet terbiyesi ile kadro isteklerini sosyal medyadan ve çeşitli platformlardan duyurmaya çalıştılar ancak elle tutulur herhangi bir gelişme olmadı. Oysaki bu konu ile ilgili gerek memur sendikasının ve gerekse milletvekillerinin atmış oldukları adımlar da var. Sözleşmeliler bu adımların sonuca varmasını meclise sunulan kanun tekliflerinin yasalaşmasını dört değil on dört değil yirmi dört gözle beklemekteler. Çünkü onlar yalnız değiller, eşleri var çocukları var, anne babaları akrabaları var. Bu insanlara verilen kadro toplumsal bir beklentiyi karşılayacak ve 100 binlerce kişinin sevinmesine, hayatının değişmesine sebep olacaktır.

Umuyoruz ki seçim süreci atlatılmışken artık sıra sözleşmelilerin feryadının duyulmasına ve yaralarına merhem olunmasına gelir.

2011 ve 2013 yıllarında yapılmıştı, tekrar yapılabilir. Bu insanların gönlü alınabilir. Bu kadar zor olmamalı.. Değil mi..?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up