MemurYeri.Net

Sözleşmeli Memurlar Önce Kendi Aralarında Birlik Sağlamalı

Abdullah Yıldırım

Abdullah Yıldırım

Uzun zamandır twitter üzerinden kadro talebinde bulunan sözleşmeli memurlar gün geçmiyor ki yeni bir etkinlik düzenlemesin. Şu son zamanlardaki gelişmelerin ardından ayrımcılık üzerine etkinlikler yapan sözleşmeli memurlar sosyal medyada hayli ses getirmeye devam ediyor.

Meb ve Diyanet İşleri bakanlığında çalışan 4+2’ye tabi sözleşmeli memurların görev sürelerinin kısaltılması için verilen kanun teklifinin komisyondaki görüşülmesi sürecinde Sağlık Bakanlığı da bu kapsama alınarak görev sürelerinin 3+1’e düşürülmesi kabul görmüştü. Ancak bu kabul, sözleşmeliler arasında infiale yol açtı çünkü bırakın sözleşmelileri ayrıştırmayı kurumları hatta aynı kurum içinde çalışan süreye tabi olan ve bu sistemden önce ataması yapılan sözleşmeliler arasında bile ayrıma yol açtı.

Bu kanun teklifine kamu ve yerel yönetimlerdeki tüm sözleşmelilerin eklenmesi yönünde hükümete sesini duyurmaya çalışan sözleşmeliler genelde birlik olarak etkinlik düzenliyorlar. Ancak arada bazı işgüzarlar çıkarak etkinlik düzenliyor ve seçtikleri taglarda branş, mevzuat ve bakanlık belirterek yadırgadıkları, kabul etmedikleri, karşı çıktıkları ayrımcılığı kendileri yapıyorlar. Demezler mi siz önce kendi aranızdaki birliği düzeni sağlayın ondan sonra kalkın hakkınızı arayın diye?

Şu an kamu ve yerel yönetimlerde çalışan 3289, 4924, 5393/49, 4b gibi yönetmelik ve mevzuatlara bağlı çeşitli statüler bulunmakta ve bunların hepsi de sözleşmeli memur kategorisinde yer almaktadır. Eğer bir hak aranacaksa tüm bu sözleşmelilerin birleşip genel tek bir etiket ile hakkını araması hatta atılan tweetler içinde de ayrıştırıcı cümleler kullanmaması gerekmekte. İşte o zaman gerçekten mücadele edilmiş ve hakkıyla kazanılmış bir hak olacaktır eğer verilirse kadro. Yoksa bir diğerini yok sayarak, kendini diğer sözleşmeli arkadaşından ve mesleğinden üstün görerek atılan her adım ve etkinlik kazanımla dahi sonuçlansa çokta etik ve ahlaki değerlere sığan bir kazanım olmayacaktır.

Eğer bir hak iddia ediyorsanız bunu gerçekten hakkıyla alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up