MemurYeri.Net

Levent Uslu’dan “Sözleşmeli Personele Kadro” Talebi Mektubu

Levent Uslu’dan “Sözleşmeli Personele Kadro” Talebi Mektubu

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe ile Çankaya Köşkü’nde bulunan makamında bir araya gelen Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, Genel Başkan Yardımcıları Recayi Karslı ve Medeni Sevinç, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin talebi içeren mektubu iletti. 


Görüşmede Yerel Yönetimler Hizmet Kolunda çalışan Sözleşmeli Personele kadro talebimizi içeren mektubu T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe’ye sunan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, belediyelerde çalışan yaklaşık 19.800 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kamuda kadrolu memur istihdamının yanı sıra belli şartlarda sözleşmeli memur istihdamı yapıldığını ve 2011 ile 2013 yıllarında yaklaşık 300 bin sözleşmeli personele kadro verildiğini hatırlatan Genel Başkanımız Uslu, “İlk olarak 2011 yılında kamuda çalışan sözleşmeli personellere kadro verildiğinde yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personel kapsam dışı kalmıştı. Sendikamız Bem-Bir-Sen ile konfederasyonumuz Memur-Sen’in talebi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın oluru ile 2013 yılında 22 bin yerel yönetimlerdeki çalışan sözleşmeli personellere de kadro verilmişti. Kadro verilmesi çalışanlarda ve sendikamızda büyük memnuniyet oluşturmuştur.” dedi.

El değiştiren belediyelerdeki sözleşmeli personellerin sürekli olarak ‘Ne zaman işten çıkarılacağım, işsiz bırakılacağım’ endişesiyle yaşamak durumuna getirildiğinin altını çizen Genel Başkanımız Uslu, “Bu durum başta kendileri olmak üzere eşlerini, çocuklarını ve yakınlarını da huzursuz etmektedir. Böylece işyerleriyle aidiyet bağı kurmaları engellendiği gibi hayata küsmek noktasına getirilmektedirler. Yine bu durum belediyelerde aynı ekipte çalışan ancak farklı statü nedeniyle farklı muameleye tabi tutulan çalışanlar arasında iş barışının bozulmasına neden olmaktadır. Belediyelerde görev yapan sözleşmeli personeller aynı unvanlı kadrolu memurların sahip olduğu hakları kullanamamaktadırlar. Özellikle izin, görevde yükselme, naklen atama, arazi tazminatı gibi sosyal ve mali haklar noktasında sözleşmeli personeller kadrolu memurlara göre kısıtlamalara maruz kalmaktadırlar.” ifadelerini kullandı.

Bugün itibariyle belediyelerde yaklaşık 19 bin 800 sözleşmeli personelin olduğuna vurgu yapan Genel Başkanımız Uslu, “Özellikle 31 Mart yerel yönetim seçimlerinin ardından el değiştiren birçok belediyede sözleşmeli personellerin sözleşmesi gerekçesiz biçimde sonlandırılmıştır. Bu durum dikkate alınarak yerel yönetimlerde çalışan personellerin kadroya alınma işleminde 31 Mart 2019 tarihi esas alınması haksız olarak işini kaybeden sözleşmeli personellerinin mağduriyeti giderileceği gibi önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel mağduriyetler de engellemiş olacaktır. Sözleşmeli personelin tamamının kadroya geçirilmesi en önemli beklentimizdir. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun.” şeklinde konuştu.

Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Karatepe, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda çalışmaların yapıldığına işaret ederek, ziyaretleri nedeniyle Genel Başkan Uslu ve Genel Başkan Yardımcıları Karslı ve Sevinç’e teşekkürlerini iletti.

Bem-Bir-Sen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up