MemurYeri.Net

Belediyelerdeki Sözleşmeli Memurların Sıkıntıları

Belediyelerdeki Sözleşmeli Memurların Sıkıntıları

Belediyelerdeki sözleşmeli memurların sıkıntıları hakkında sendikalar ve yetkililer tarafından Cumhurbaşkanımızın yanlış bilgilendirildiğini düşünüyor ve işin doğrusunun bir an önce Cumhurbaşkanımıza anlatılarak çok geç olmadan, binlerce insan belki de işsiz kalmadan kamu ve yerel yönetimlerdeki tüm sözleşmeli memurların kadroya geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” temasıyla organize edilen uluslararası konferansa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve çok sayıda yabancı emek temsilcisi katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu arada 31 Mart itibarıyla tamamlamış olduğumuz seçimlerden sonra bazı belediyelerdeki gelişmelerden rahatsızlık duyma gibi veya o bulundukları yerde mücadelelerini kararlı bir şekilde sürdüremeyenler sebebiyle Memur-Sen camiasının asla rahatsızlık duymaması gerekir. Şunu unutmayın, insanoğlu hem cahildir hem zalimdir ve bir yere kadar menfaatleriyle beraber hep yürür. Ben Memur-Sen camiasının bu seçimler sebebiyle ortaya çıkan tabloda bulundukları yerlerde dimdik duracaklarına inanıyorum. Ne yapacak? Seni makamından mı alacak? Alsın. Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır. Kaldı ki bu yollara tevessül edenler karşısında, arkanızda kapı gibi bir Memur-Sen camiası var. Yine şunu bilmeniz lazım ki bu ülkede şu anda bir hükümet var. Biz hiçbir zaman yapılacak bu zulümlere tribünden seyirci olmayız. Yapılması gereken neyse onu da yaparız. Onun için de bütün yargı ve yürütme mekanizmalarını her halükarda başta Memur-Sen olmak üzere yürütmek durumundayız. Ben yürütmenin başıyım, yasamanın başı ise şu anda yine genel başkanı olduğum partimin bir mensubu olan arkadaşım, o da yasamanın başıdır. Bütün bu imkanlarımızla eğer bir zulüm varsa bu zulmün karşısında durmak bizim için en önemli görevdir. Ama Memur-Sen camiası mensupları yerlerinde dimdik durmalı ve kendilerine ‘Hadi bakalım sendikanı değiştir, şuraya geç’ diyenlere karşı da o dik duruşuyla diklenmeden yerini korumalıdır.”

Ancak şöyle de bir durum var ki Sayın Cumhurbaşkanımızın “Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Çünkü 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır.” ifadesi belediyelerde çalışan 5393/49 a tabi olan sözleşmeli memurlar için pek geçerli değil. Çünkü belediyelerdeki sözleşmeli memurlar belediye meclisinde alınan kararlar doğrultusunda idare ile her sene sözleşmeleri yenilenmekte ve iş güvenceleri tamamen belediye başkanının iki dudağının arasındadır. Sözleşme fesih edilebilir ve belediye başkanı istemezse yıl sonunda o memurun sözleşmesi yenilenmeyebilir. Bu yüzdendir ki belediyelerdeki sözleşmeli memurların 657’ye tabi 4a’lı kadrolu memurlar gibi iş güvencesi yoktur. Her türlü baskıya, sendika değişikliğine hatta işine son verilmesi gibi durumlara karşı korumasızdır. Şu an sözleşmeli memurlar gerçekten zor ve sıkıntılı zamanlar yaşamaktadırlar. Bu psikoloji ile de kendilerini yaptıkları işe verememekte ve gerekli performansı işlerine yansıtamamaktadırlar. Sözleşmeli memurların dik durabilmesi için kadrolu memur olmaları gerekmektedir. Uzun zamandan beklenen kadro konusu artık sonuçlanmalı, sözleşmeli istihdama son verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up